
Hoe is het nu met… Leonardo Veloso
Van sommige spelers vraag je je al af hoe het nu met ze is terwijl ze nog binnen de lijnen staan. Laat staan dat je weet hoe het ze vergaat als ze al in jaren niet meer in Tilburg geweest zijn. Hoe is het met: Leonardo Veloso?
Op 17 december 2007 werd het grote nieuws gepresenteerd: Leonardo Henrique Veloso, een Braziliaanse linksbenige verdediger geboren op 29 mei 1987, werd voor naar verluidt een half miljoen euro naar Willem II gehaald. Hij werd overgenomen van de Braziliaanse club Atlético Mineiro, bekend van spelers als Taffarel, Ronaldinho en Afonso Alves. Destijds was Veloso aanvoerder van het reserve-elftal van Atlético Mineiro. Bij Willem II had hij echter last van aanpassingsproblemen, een conditionele achterstand en wellicht ook de taalbarrière, waardoor hij pas op 30 augustus 2008 zijn debuut maakte, een noemenswaardige wedstrijd waarin Willem II met 2-1 van Ajax wist te winnen. Uiteraard werd er veel van onze Braziliaanse aanwinst verwacht, niettemin omdat ‘Leo’ als niet-Europese speler een aardig salaris ontving. Het eerste seizoen deed hij het nog vrij aardig, maar het tweede seizoen bleek toch dat de Braziliaanse verdediger waarschijnlijk meer potten zou breken in de gaarkeuken van Braza Churrascaria. Het pijnlijkste moment werd bereikt in een uitwedstrijd tegen Feyenoord, waar Veloso zijn directe tegenstander Sekou Cissé in een counter simpel liet ontsnappen, hetgeen resulteerde in de 1-0. Voor trainer Fons Groenendijk was dat aanleiding om hem na 26 minuten al te wisselen. Ook dat mocht echter niet meer baten, de einduitslag bleef steken op 1-0. “Wel de bloemen, niet de punten”, aldus Fons.
Voor alle partijen leek het dan ook beter om niet met elkaar verder te gaan. Bijna lukte het oude bekende Mark Wotte om Leo bij Willem II weg te halen door hem in de winterstop stage te laten lopen bij zijn Roemeense club Dinamo Boekarest. Daar kwam Veloso echter niet tot overeenstemming over een contract. Vervolgens ging hij op stage bij een andere Roemeense club: CFR Cluj. Daar wist hij blijkbaar wel indruk te maken, want in februari 2010 kwam hij een contract voor 2,5 jaar overeen. Naar verluidt kreeg Willem II nog een bedrag van 100.000 euro, om het nog een half jaar doorlopende contract af te kopen. Met CFR Cluj werd Veloso kampioen en won hij de nationale beker. Maar of Leo daar een beslissende rol in heeft gespeeld, hebben wij niet bevestigd kunnen krijgen van de Roemeense club. In het tweede seizoen kwam Veloso niet verder dan 10 wedstrijden, waarna in de zomer van 2011 Veloso en de club een “friendly agreement” over de beëindiging van het contract overeen zijn gekomen.
In januari 2012 wist Veloso echter zijn volgende werkgever te strikken: de Oekraïense club Tsjornomorets Odessa. U weet wel, die club van Vladyslav Kabaiev, Artem Filimonov en Yevgen Smirnov. De rest van het seizoen speelde hij daar nog zeven wedstrijden en wist hij zelfs één keer te scoren, in de 90e minuut, thuis tegen Zorja Loehansk. In het seizoen 2012/2013 kwam hij echter niet meer aan spelen toe. Een reden daarvoor is door Tsjornomorets niet opgegeven. Het kon ook aan mijn gebrek aan beheersing van de Oekraïense taal of hun gebrek aan beheersing van de Engelse taal liggen.
Na een seizoen werkloos te zijn geweest en de soos te hebben getrokken, speelt Veloso sinds juli 2014 in de serie A, van zijn vaderland Brazilië wel te verstaan, bij de club Goiás. Waarschijnlijk kreeg hij toch teveel last van heimwee. Nu kan hij weer lekker de lambada dansen, coxinhas eten en carnavallen in de zomer. Van Atlético Mineiro hebben wij begrepen dat Veloso is uitgeroepen als speler van de eeuw. Bij ons zal hij voor altijd in het geheugen gegrift zijn, DeKruikenzeiker heeft zelfs een award aan hem gewijd. Voor de slechtste speler van het jaar, weliswaar.